تبلیغات
*دانستنی های مفید* - کهکشان

تصویری از روشن ترین و واضح ترین کهکشان

اخبار علمی | تصویری از روشن ترین و واضح ترین کهکشان درحالی که همه ما به مشاهده تصاویری زیبا از کهکشانهای دور عادت کرده ایم، محققان ناسا تصاویری از روشن ترین و واضح ترین کهکشانی منتشر کرده اند که تاکنون کشف شده است.
 

کشف کهکشان جدید به قدری غیرقابل باور بود که محققان از آن با عنوان کهکشان درخشنده یاد کرده اند و به رغم اینکه با زمین چند میلیون سال نوری فاصله دارد این تصویر به قدری روشن و واضح است که مخاطب برای شمردن ستاره های آن وسوسه می شود.

تصویر کهکشان درخشنده به قدری واضح است که شمردن تک تک ستاره های آن تقریبا ممکن است

آبشار روشنی از ستاره های کهکشان ESO 318-13 که توسط تلسکوپ فضایی هابل که متعلق به ناسا و سازمان فضایی اروپا است مشاهده شده است.

کهکشانها عمدتا فضاهای خالی هستند و ستاره های داخل آن تنها حجم کوچکی را اشغال کرده اند. اگر یک کهکشان بیش از حد غبارآلود نباشد می تواند نوری که از پس زمینه آن حاصل می شود را منعکس کند. این امر مشاهده کهکشانهایی که گویی روی هم قرار گرفته اند را نسبتاً متداول می کند.

این تصویرنشان دهنده پدیده های رنگی و روشن در آسمان شب است


این کهکشان میان یک مجموعه وسیع از اشیاء روشن کیهانی قرار گرفته است.

سازمان فضایی اروپا طی بیانیه ای گفت: نکته ای که بیش از سایر موارد توجه برانگیز است، قسمت نزدیک به مرکز این تصویر است که شبیه یک ستاره بسیار روشن در داخل کهکشان ESO 318-13 است. در حالی که آنچه به نظر یک ستاره بسیار روشن به نظر می رسد تنها یک خطای دید است.

این بیانیه می افزاید: این ستاره در حقیقت در کهکشان راه شیری، کهکشان ما، قرار دارد و به قدری نور آن روشن است که به نظر نزدیک به کهکشان ESO 318-13 می رسد.

همچنین صفحات درخشان دیگری نیز در این قاب تصویر وجود دارد که کهکشانهای دوردست هستند.

در گوشه راست تصویر یک کهکشان بیضی شکل به وضوح مشاهده می شود، این کهکشانی است که بسیار بزرگتر و دورتر از کهکشان ESO 318-13 است.

نکته جالب تر این که محققان با نگاه به کهکشان ESO 318-13 یک کهکشان مارپیچی دوردست یافته اند که امیدوارند روزی آن را با جزئیات مورد مطالعه قرار دهند.تاریخ : چهارشنبه 27 آذر 1392 | 07:44 ب.ظ | نویسنده : مهدی مرادپور | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.